Pytanie:
Czy mieszkanie chronione może znajdować się w budynku, w którym łazienka i kuchnia są ogólnodostępne również dla lokatorów innych mieszkań w tym budynku ?
Zgodnie z treścią § 6 Rozporządzenia Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 kwietnia 2018 r. w sprawie mieszkań chronionych, który jest obowiązującym aktem wykonawczym wydanym na podstawie art. 53 ust. 13 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej:
Zgodnie z literalną wykładnią cytowanego przepisu minimalna powierzchnia użytkowa dla jednej osoby nie może być mniejsza niż 12 m2. Ponadto mieszkanie chronione, oprócz pomieszczeń mieszkalnych, ma posiadać kuchnię lub aneks kuchenny, łazienkę, ustęp wydzielony lub miskę ustępową w łazience oraz przestrzeń komunikacji wewnętrznej.
Uznać zatem należy, że możliwość korzystania przez mieszkańca mieszkania chronionego z łazienki czy kuchni, jako pomieszczeń ogólnodostępnych również dla lokatorów innych mieszkań w tym budynku, nie jest wystarczające i nie spełnia wymogów ustawowych. Na taką interpretację cytowanego przepisu ma wpływ użyty zwrot: prócz pomieszczeń mieszkalnych, składa się z kuchni lub aneksu kuchennego; łazienki; wydzielonego ustępu lub miski ustępowej w łazience; przestrzeni komunikacji wewnętrznej(…). Zwrot ten oznacza, że wymienione pomieszczenia mają być częścią mieszkania chronionego.