Pytanie:
Czy można przyznać zasiłek dla opiekuna, osobie której prawo do świadczenia pielęgnacyjnego wygasło 30 lipca 2013 r. z powodu wykonania decyzji przyznającej wsparcie, nie zaś jej wygaśnięcia z mocy prawa?
Ustawa o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekuna
Art. 2. 1. Zasiłek dla opiekuna przysługuje osobie, jeżeli decyzja o przyznaniu jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wygasła z mocy prawa na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1548 oraz z 2013 r. poz. 1557) z dniem 1 lipca 2013 r.
Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (7 grudzień 2012 r.):
Art. 11. 1. Osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie przepisów dotychczasowych zachowują prawo do tego świadczenia w dotychczasowej wysokości do dnia 30 czerwca 2013 r., jeżeli spełniają warunki określone w przepisach dotychczasowych.
2. W przypadku ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego zgodnie z art. 24 ust. 2a ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
Przepisy nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego musiało wygasnąć z mocy prawa. Tylko w takiej sytuacji można więc przyznać zasiłek dla opiekuna. We wszystkich innych przypadkach, w tym w sytuacji w której świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje z uwagi na upływ terminu realizacji decyzji, zasiłek dla opiekuna nie przysługuje.
Z uwagi na oczywistą niesprawiedliwość, powodowaną niewydolnością systemu świadczeń rodzinnych, zalecam jednak odpowiednio pouczyć stronę, o przysługujących jej uprawnieniach. Należy pamiętać, że sąd podlega tylko ustawie. Urzędnik z takiego komfortu nie może skorzystać, co stawia go w niewygodnym położeniu wobec petenta.
Stan prawny na dzień 20 marca 2014 r.