Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu:
Data orzeczenia: 14 października 2014 r.
Skład: 3 sędziów
Sygnatura akt: IV SAB/Wr 166/14
Fragment uzasadnienia:
Źródło: Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych
W wyroku tym, Sąd odpowiadając na pytanie czy formularz „Niebieska Karta” stanowi dokument urzędowy, rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej wyjaśnił, że procedura realizowana w strukturach gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, ma ściśle indywidualny charakter.
Formularz „Niebieska Karta” nie jest dokumentem urzędowym, w rozumieniu w/w ustawy, stąd Zespół Interdyscyplinarny zwolniony jest z obowiązku udostępnienia go każdemu obywatelowi, a w szczególności osobie wobec której istnieje podejrzenie że stosuje przemoc w rodzinie.
Jak wyjaśnił skład orzekający w uzasadnieniu w/w wyroku, „(…)Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie nie odbywa się w „postępowaniu”; ustawodawca nieprzypadkowo użył sformułowania „procedura”, a wszczęcie tej procedury nie następuje poprzez wydanie stosownego postanowienia, a poprzez wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A”. Wreszcie nakaz zagwarantowania rodzinie bezpieczeństwa (podjęcie stosownych działań interwencyjnych) separowanie osób w czasie procedury (art.17 ust. 2, zakaz przekazywania formularza „Niebieska Karta – B” osobie, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie, w końcu obowiązek zachowania poufności informacji i danych uzyskanych w czasie procedury, nałożony przez ustawodawcę na członków Zespołu interdyscyplinarnego, świadczą o niepublicznym charakterze tego, co zostało udokumentowane przez zespół. To kwestie ściśle osobiste danej rodziny, do których nie sposób odnosić reżimu ustawy o d.i.p.a, w szczególności dopatrywać się w dokumentach wytworzonych przez Zespół cech informacji publicznej(…).”
Źródło: Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych
Stan prawny na dzień: 27 lipca 2015 r.