Pytanie:
W związku z tym, iż wielu podopiecznym przedłużaliśmy okres wypłaty zasiłku stałego poprzez zmianę decyzji, rodzi nam się problem co w przypadku, gdy ci klienci przychodzą do nas teraz z nowym orzeczeniem. Po raz kolejny zmieniamy decyzję, uchylamy decyzję zmieniająca, robimy nową procedurę? jak to powinno wyglądać?
Odpowiedź:
Proszę zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 15 h ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, w tym choroby COVID-19, orzeczenia o niepełnosprawności przedłużone z mocy w/w ustawy zachowują swą ważność do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Jeżeli przedłużając okres przysługiwania zasiłku stałego skorzystano z naszego projektu, co do zasady w dniu wydania nowego orzeczenia o (stopniu) niepełnosprawności, decyzja przedłużająca okres przysługiwania zasiłku stałego została w pełnym zakresie wykonana. W projekcie wskazano bowiem że zasiłek stały przysługuje w okresie od dnia utraty poprzedniego orzeczenia o niepełnosprawności do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Nowe orzeczenie, należy więc traktować jako kolejne orzeczenie o niepełnosprawności, tym samym strona uzupełniając akta o tego rodzaju dokument, skutecznie zainicjowała postępowanie administracyjne w sprawie przyznania zasiłku stałego na dalszy okres.
W stanie prawnym na dzień 11 maja 2020 r., postępowanie administracyjne w sprawie przyznania zasiłku stałego powinno być prowadzone zgodnie z regulacjami art. 15 o ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, gdzie ustawodawca przesądził, że z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, ilekroć w ustawie o pomocy społecznej wymagane jest przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego lub jego aktualizacji (w szczególności z osobą lub rodziną, które zostały poddane kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia lub choroby zakaźnej), ustalenie sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej, zamiast przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego lub jego aktualizacji może nastąpić na podstawie rozmowy telefonicznej z pracownikiem socjalnym, dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej przesłanych także w formie kopii (w tym elektronicznych) oraz informacji uzyskanych (między innymi) od instytucji publicznych czy też pracodawcy.
Stan prawny na dzień: 11 maja 2020 r.
r. pr. Grzegorz Rajski