Tak, pracownikowi socjalnemu przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2023 r. poz. 901, z późn. zm.), pracownik socjalny ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych raz na 2 lata.
Podstawa prawna:
- Ustawa o pomocy społecznej:
- 121 ust. 3: „Pracownikowi socjalnemu zatrudnionemu w ośrodku pomocy społecznej, centrum usług społecznych, o którym mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych, lub w powiatowym centrum pomocy rodzinie, do którego obowiązków należy praca socjalna lub przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych, jeżeli przepracował nieprzerwanie i faktycznie co najmniej 3 lata, przysługuje raz na 2 lata dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych”
Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pracowników socjalnych jest przyznawany niezależnie od standardowego urlopu wypoczynkowego przysługującego na podstawie Kodeksu pracy. Aby skorzystać z tego uprawnienia, pracownik socjalny musi złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy, podobnie jak w przypadku standardowego urlopu.
Podsumowując, pracownik socjalny ma prawo do 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego raz na dwa lata na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej.
Dodatkowy urlop a zmiana pracodawcy
Pracownikowi socjalnemu przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy również w przypadku zmiany pracodawcy, pod warunkiem że nadal wykonuje pracę na stanowisku pracownika socjalnego w nowym miejscu pracy.
- Zachowanie uprawnień:
- Jeśli pracownik socjalny zmienia pracodawcę w trakcie roku kalendarzowego, powinien zachować prawo do proporcjonalnej części dodatkowego urlopu wypoczynkowego u nowego pracodawcy. Oznacza to, że jeżeli zmiana nastąpiła w połowie roku, pracownik powinien otrzymać połowę przysługującego dodatkowego urlopu, czyli 5 dni roboczych.
- Przeniesienie uprawnień:
- W praktyce, przy zmianie pracy, pracownik socjalny powinien uzyskać zaświadczenie od poprzedniego pracodawcy, potwierdzające wykorzystany i przysługujący dodatkowy urlop wypoczynkowy. Nowy pracodawca na tej podstawie będzie mógł właściwie naliczyć należny urlop.
- Nowy pracodawca:
- Nowy pracodawca ma obowiązek respektować uprawnienia pracownika socjalnego do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, jeżeli pracownik przedstawi odpowiednie dokumenty potwierdzające swoje uprawnienia. Dotyczy to także przypadków, gdy pracownik przechodzi z jednego ośrodka pomocy społecznej do innego, bądź do innych instytucji pomocy społecznej, w których zgodnie z ustawą przysługuje ten urlop.
- Proporcjonalne naliczenie:
- W przypadku, gdy pracownik socjalny zatrudnił się u nowego pracodawcy, proporcjonalnie do przepracowanej części roku kalendarzowego, nowy pracodawca przyznaje odpowiednią część dodatkowego urlopu wypoczynkowego.
Podstawa prawna:
- Ustawa o pomocy społecznej:
- Przepisy ustawy o pomocy społecznej nie wykluczają prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w przypadku zmiany pracodawcy, jeżeli pracownik nadal pełni funkcję pracownika socjalnego.
Praktyczne kroki:
- Dokumentacja: Pracownik powinien zachować i przedstawić odpowiednią dokumentację dotyczącą wykorzystanego i przysługującego dodatkowego urlopu wypoczynkowego.
- Konsultacja z pracodawcą: Warto przedyskutować z nowym pracodawcą zasady naliczania dodatkowego urlopu wypoczynkowego i ewentualnie przedłożyć zaświadczenie od poprzedniego pracodawcy.
W ten sposób pracownik socjalny może zachować ciągłość swoich uprawnień do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, nawet w przypadku zmiany pracodawcy.
radca prawny Marcin Grabowski